W czasie premiery systemu Microsoft reklamował Windows 2000 jako najbezpieczniejszą wersję systemu Windows dotąd wydaną, jednakże system ten stał się później celem ataków wielu wysoce profilowanych wirusów, takich jak Code Red i Nimda. Od wejścia Windows 2000 na rynek, niemal co miesiąc, pojawiały się zestawy łatek, mające poprawić bezpieczeństwo systemu, tak aż do 13 czerwca 2010. Windows 2000 jest ostatnim pozbawionym konieczności aktywacji wydaniem systemu Windows z linii NT. Dalej znamy historię i stale rosnące ceny za chłam.
Ten dodatek serwisowy wzbudził dużo kontrowersji wśród użytkowników, ponieważ znaczne zmiany nastawione na bezpieczeństwo spowodowały duże problemy z aplikacjami, które zakładały mniejsze ograniczenia ze strony systemu operacyjnego. W związku z tym Microsoft zdecydował się wydać katalog programów które będą działy, ewentualnie nie. Obecnie wszystkie najpopularniejsze programy (również większość mniej popularnych) posiada już darmowe poprawki, które eliminują wszelkie problemy z ich działaniem pod Windows XP z Service Pack 2. Można je pobrać ze strony producenta danego programu, najczęściej jako jego najnowsza wersja. Kolejną kontrowersją, jest to, że Windows XP nie pozwoli na zainstalowanie sterowników karty dźwiękowej, bez uprzedniego zainstalowania Service Pack 2.
Firma Microsoft zezwoliła na downgrade z systemy Windows 7 do systemu Windows XP Professional. Oferta będzie aktywna do roku 2020, a nie tak jak jest obecnie do 18 miesięcy od ukazania się Windows 7 lub do ukazania się Windows 7 SP1. To dobra wiadomość, która ucieszy wszystkich zwolenników Windows XP lub tych użytkowników, których komputery oraz urządzenia peryferyjne jak dotąd nie współpracują z Windows 7.
Microsoft Windows XP – to wersja systemu operacyjnego z rodziny wersja Microsoft Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 IX 2001. Nazwa XP pochodzi od angielskiego słowa eXPerience – doświadczenie, doznanie.
Istnieją dwie główne wersje:
Home Edition – wersja dla użytkowników domowych
Professional – wersja dla firm i komputerów przenośnych, zawierająca m.in. obsługę wielu procesorów oraz mechanizm uwierzytelniania sieciowego.
Windows Phone 7 jest najnowszą wersją systemu Windows Mobile opracowywanego przez Microsoft. Windows Phone 7 jest telefonem zaprojektowanym tak by zebrać w jednym miejscu wszystko to, co użytkownikowi jest najbardziej przydatne i najważniejsze. Stale aktualizowany i dający się łatwo dostosować do potrzeb użytkownika ekran startowy to podstawa Windows Phone 7. Momentalnie możesz sprawdzić co się dzieje, co się wydarzy lub już wydarzyło. Nowe wiadomości, najbliższe spotkania lub statusy przyjaciół – wszystko możesz aktualizować na bieżąco. Użytkownik sam decyduje jak będzie wyglądał jego Windows Phone, sam wybiera kontakty, ulubioną muzykę i zdjęcia, strony www.
Trzeba zaznaczyć, że kompatybilność Windows7 z poprzednimi wersjami jest bardzo wysoka.
Ponoć Windows7 jest najszybszy z jego rodziny, ale niewiele.
Windows Vista SP2 | 41 |
Windows 7 Aero | 41 |
Windows 7 | 41 |
Windows XP SP3 | 41 |
Windows 7 | 55 |
Windows 7 Aero | 55 |
Windows Vista SP2 | 55 |
Windows XP SP3 | 55 |
Nowe urządzenia powinny zainteresować przede wszystkim użytkowników szukających niewielkich i zarazem pojemnych przenośnych pamięci USB (2, 4 i 8 GB). W skład nowej serii PICO weszły bowiem trzy modele o oznaczeniach PICO-A, PICO-B i PICO-C, z których każdy charakteryzuje się małymi wymiarami – najmniejszy (PICO C) mierzy zaledwie 31,3 x 12,4 x 3,4 mm – i waży niespełna 5 gramów.
Bezpieczeństwo było od wielu lat tą cechą systemów Windows, która powodowała pojawienie się ożywionych debat. Zdarzało się nawet, że sam producent systemów Windows padał ofiarą ataków (ostatni raz w roku 2000). Po części z uwagi na rozpowszechnienie systemów Windows, po części zaś z uwagi na kwestie techniczne dla systemów tej rodziny istnieje około 2 000 000 razy więcej szkodliwego oprogramowania niż dla innych systemów, takich jak GNU/Linux, Unix, Mac OS X, czy FreeBSD. Początkowo systemy Windows projektowane były tak, by umożliwiać użytkownikom łatwe korzystanie z komputera bez połączeń sieciowych, nie stosowano więc w nich systemów zabezpieczeń.System operacyjny Windows NT i jego następcy posiadał już implementację zasad bezpieczeństwa pracy (w tym bezpieczeństwa sieciowego) oraz mechanizmy pozwalające na pracę systemu z wieloma użytkownikami, lecz pierwsza jego wersja nie zakładała stosowania zabezpieczeń podczas pracy wInternecie – rozwiązanie to nie było jeszcze tak szeroko rozpowszechnione w czasach prac nad systemem Windows NT. Te właśnie cechy w połączeniu z kodem, który w pewnych miejscach obarczony był pewnymi niedoskonałościami (zezwalając na przykład na przepełnienie bufora) sprawiają, że systemy z rodziny Windows są częstym celem ataków twórcówwirusów i robaków komputerowych. Dodatkowo, do czasu pojawienia się w sprzedaży Windows Server 2003, większość wersji (nawet w przypadku Windows NT) sprzedawano w konfiguracji z wyłączonymi ważnymi mechanizmami zabezpieczeń, za to z włączonymi podatnymi na ataki (lecz jednocześnie użytecznymi) usługami systemowymi. W czerwcu 2005 zarządzana przez Bruce’a Schneiera firma Counterpane Internet Security podała, że zarejestrowała w przeciągu poprzedzających tę datę sześciu miesięcy ponad tysiąc nowych wirusów i robaków atakujących systemy operacyjne Windows.
Firma Microsoft przyznała się do długofalowo zaniedbywanych zagrożeń bezpieczeństwa krótko po nastaniu nowego stulecia, zaś teraz twierdzi, że zabezpieczenie swoich programów jest jej najwyższym priorytetem.
Szczególnie użytkownicy systemów Windows cierpią z powodu wirusów komputerowych
Wirusy można podzielić według wielu kryteriów. Przykładowy podział ze względu na infekowany obiekt:
Pierwszy rodzaj wirusów był bardzo rozpowszechniony w czasach, kiedy powszechne było kopiowanie danych i programów na dyskietkach. Wirusy te przenosiły się między komputerami za pośrednictwem dyskietek. Uruchomione w środowisku nie posiadającym odpowiednich zabezpieczeń, zarażały pliki wykonywalne oraz kolejne dyskietki. Ich zmierzch przyszedł razem z wyparciem dyskietek przez CD-ROMy oraz rozpowszechnieniem Internetu. Dzisiaj są one właściwie niespotykane. Najbardziej znane przykłady wirusów z tej kategorii: Brain, Stoned, Michelangelo.
Wirusy plikowe są najpowszechniejszym, obok makrowirusów, typem wirusów. Tworzone są głównie w asemblerze. Wirusy te są programami, które potrafią dołączać swój kod do kodu wykonywalnego innego programu. Infekują pliki na dysku, w udostępnionych zasobach sieciowych lub wysyłają się w e-mailach poprzez SMTP. Przykładowe wirusy plikowe: Frodo, W95.CIH, W32.Magistr.
Wirusy skryptowe to samoreplikujące się skrypty powłoki. Zwykle infekują one inne skrypty. W DOS-ie występują jako pliki .bat, pod Linuksem jako skrypty bashowe, pod systemem Windows jako np. Visual Basic script (.vbs). Przykładowe wirusy: Bat.Rous, VBS.LoveLetter, SH.Sizer.
Inny rodzaj wirusów to programy zapisane jako makra. Infekują one dokumenty programów biurowych a rozprzestrzeniają się głównie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przykładowe wirusy: W95M.Concept, W97M.Melissa, W97M.Laroux.
I ciągle pojawiają się nowe!
Hosty na Windows to na szczęście rzadkość. Szkoda tych co muszą się z nim męczyć. Nieustająco umęczonych borykaniem się z nieodpornym na ataki systemem Windows odsyłam do zmiany na Linux. Czy zainteresowaliście się już bezpiecznym hostingiem? Tam nawet z Windowsem jesteś bezpieczny. Sprawdźcie i podzielcie się opiniami.